פסיקה בנזקי רכוש מישראל | 03/12/2015
ת``א 2305-09 (שלום אשקלון) פלונית נ` מדינת ישראל
כב` השופט עידו כפכפי  :מחבר
תאריך: 18.8.13
בית משפט השלום אשקלון
ת"א 2305-09
כבוד השופט עידו כפכפי
פלונית נ' מדינת ישראל
 
עובדות:
בית משפט השלום באשקלון דן בתביעה של תובעת שרכשה חלקת קבר ביום 12.04.1994 בבית העלמין בנתיבות. חלקת הקבר הינה בצמוד לחלקה בה קבור בנה המנוח של התובעת.
בשנת 2007, בעת האזכרה השנתית לבנה המנוח של התובעת, הבחינה לפתע התובעת כי בחלקת הקבר שרכשה בצמוד לבנה המנוח נטמן זה מכבר אדם זר.
הן התובעת והן בנה הבכור פנו למועצה הדתית בנתיבות בדרישה לפתרון הבעיה ותשובת המועצה הדתית שהינה הנתבעת היה שמדובר או בטעות ברישום חלקת הקבר או בטעות אנוש.
על כן, הגישה התובעת תביעה נזיקית נגד המועצה הדתית בנתיבות שזו תפצה אתה בגין הנכות הנפשית שנגרמה לה לטענתה לאור הגילוי כי לא תוכל להיקבר באריכות הימים לצידו של בנה המנוח.
בתגובה טענה הנתבעת כי הכשירה חלקות קבר חדשות מאחורי החלקה של בנה המנוח של התובעת וכי התובעת תוכל להיטמן בחלקה זו באריכות ימייה. כמו כן, הוסיפה וטענה הנתבעת כי הנכות הנפשית לה טוענת התובעת איננה קשורה רק לגילוי דבר חלקת הקבר אלא למכלול גורמים וביניהם התאבדות בנה המנוח לפני שנים רבות.
 
נפסק:
בית המשפט לא דן בשאלת האחריות שכן הנתבעת לא מכחישה כל אחריות במחדל קבורת אדם זר בחלקה שרכשה התובעת. בית המשפט ציין כי הנתבעת תוך לקיחת אחריות הציעה לתובעת באריכות ימייה חלקת קבר סמוכה באזור חדש ומאחורי החלקה בה טמון בנה המנוח של התובעת.
בשאלת הנזק, קבע בית המשפט כי התובעת לא הוכיחה חד משמעית שמצבה הנפשי היה לאור הגילוי אודות חלקת הקבר שרכשה וכי חוות הדעת שהגישה התובעת לא היו חד משמעיות ומדויקות במיוחד בתאריכים בו החל מצבה הנפשי להידרדר וכן מתי והיכן התאבד בנה של התובעת. כמו כן, רופא מטעם בית המשפט שבדק את התובעת קבע כי מצבה הנפשי של התובעת החל להידרדר לאחר שבנה התאבד.
על כן, פסק בית המשפט כי הנתבעת איננה זכאית לפיצוי שדרשה אלא לפיצוי הולם בלבד בגין געמת הנפש שנגרמה עקב אובדן חלקת הקבר שרכשה. על כן, תפצה הנתבעת את התובעת בסך 50,000 ₪ ובתוספת שכ"ט עו"ד בסך 10,000 ₪.