חדשות בביטוח לאומי מישראל | 28/08/2013
המוסד לביטוח לאומי ישלם הבטחת הכנסה למרות עזרת הורים
אתר NRG  :מחבר
אתר NRG מדווח כי בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דן בערעור של מערערת נגד המוסד לביטוח לאומי בגין תשלומי קצבת הבטחת הכנסה.

המערערת הינה כיום בת 51, הגישה תביעה להבטחת הכנסה לאור העובדה שילדה תאומות בשנת 2009 לאחר שמימנה מכיסה הפרטי טיפולי הפריה רבים. לאחר תום חופשת הלידה ניסתה המערערת לשוב לעבודתה כהנדסאית רכב ומנהלת מוסך אך לא עמדה בתשלומי המעון החודשיים לתאומות ונאלצה לעזוב את עבודה ובמקביל נאלצה לפנות להוריה הקשישים ולקבל מהם סיוע פעוט מדי חודש של סכומי כסף קטנים.

בשנת 2010, הגישה המערערת תביעה לקצבת הבטחת הכנסה מהמוסד לביטוח לאומי לאור מצבה הכלכלי הקשה ולאור העובדה שאיננה עובדת. המערערת ציינה בטופס התביעה כי היא נעזרת בהוריה הקשישים מדי חודש בסכומים זעומים ביותר שכן גם הוריה מתקיימים מקצבה של ביטוח לאומי. תביעתה של המערערת אושרה והיא קיבלה קיצבה חודשית בסך 3000 ₪ מידי חודש לשנים 2010 – 2011.

המערערת המשיכה לקבל תמיכה חודשית מהוריה גם בתקופה בה אושרה זכאותה לקצבת הבטחת הכנסה. המוסד לביטוח לאומי לא ראה זאת בעין יפה שיש למערערת הכנסה מהוריה ופנה לתובעת שתשיב לו את הקצבאות שקיבלה בתקופה בו קיבלה סיוע במקביל מהוריה וגם מביטוח לאומי. סך הקצבאות שדרש הביטוח הלאומי הינו: 10,034 ₪. במקביל הודיע המוסד לביטוח לאומי שהוא מקזז למערערת את הקצבאות שלה לאור העובדה שהסיוע מההורים נחשב להכנסה היות והסיוע הינו רצוף למשך כ – 6 חודשים לפחות. על זאת הגישה המערערת ערעור לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.

בית הדין קבע כי המוסד לביטוח לאומי פוגע בזכותה של המערערת לחיות בכבוד שכן תמיכה כספית של בני משפחה איננה נחשבת להכנסה. בית הדין התייחס לחוסר תום הלב שגילה המוסד לביטוח לאומי כלפי המערערת שהינה אמא לתאומות ונזקקה לסיוע מהוריה המבוגרים. על כן פסק בית הדין שעל המוסד לביטוח לאומי להשיב למערערת את הכספים שקיזז מקצבת הבטחת ההכנסה שלה וכי המערערת זכאית לתשלום מלא של הקצבה.


לחצו כאן למידע נוסף על תביעות ביטוח