פסיקה בתאונות עבודה מישראל | 24/12/2012
ת``א 7315-08 (שלום נתניה) שושן נ` קלוד ואח`
כב` השופטת חנה שניצר-זאגא  :מחבר
 

תאריך: 21.10.12

בית משפט השלום בנתניה

ת.א. 7315-08

כב' השופטת חנה שניצר-זאגא

דבורה שושן נ' שווארמה "אצל קלוד"

 

עובדות:
 

בית משפט השלום בנתניה דן בתביעת נזיקין של תובעת שניזוקה בעת שעבדה כעובדת כללית במסעדה בשם "שווארמה אצל קלוד". התובעת ניקתה את מכונת הפלאפל כמידי יום אך לפתע בעודה מנקה את המכונה, הגיע בנו של קלוד המעסיק, ילד כבן 11, והפעיל את המכונה. כתוצאה מההפעלה הפתאומית של המכונה, נתפסה ידה השמאלית של התובעת במכונה והאגודל של יד שמאל נקטע חלקית. כתוצאה מפגיעה זו נותרה לתובעת נכות בשיעור 15% לצמיתות.

לאור נזקיה הגישה התובעת תביעה לפיצויים נגד המעביד.
 
נפסק:
 

בית המשפט פסק כי לתובעת לא הייתה הזדמנות להפסיק את פעולת המכונה לאחר שבן הנתבעים לחץ על כפתור ההפעלה. בית המשפט ציין שהתובעת אינה דוברת עברית ותפקידה היה להכין סלטים וניקיון שולחנות ולא לנקות את המכונה ולכן מוטלת אחריות על המעביד.

בית המשפט בחן את סביבת העבודה של התובעת מתוך עדויות והוכחות מיומן העבודה של התובעת וקבע כי התובעת עבדה בסביבה לא בטיחותית.

יחד עם זאת, בית המשפט פסק כי על התובעת לשאת באשם תורם בשיעור 20% לאור העובדה שלא נקטה באמצעי זהירות בעת ניקוי המכונה לרבות ניתוק המכונה מזרם החשמל.

לבסוף פסק בית המשפט כי הנתבעים ישלמו לתובעת סך של 119,040 ₪ לאחר ניכוי אשם תורם. מסכום זה יש להוריד את תגמולי המל"ל במסגרת התביעה לנכות מהעבודה בגין אירוע זה.