חדשות באחריות, רשלנות והתרשלות ומקצוע ואחריות מקצועית מישראל | 21/09/2011
ביהמ``ש: סוחר רכב חייב לוודא את אמינות המידע שהוא מוסר לקונה
News1 אתר  :מחבר
אתר News1 מדווח כי בית משפט השלום ברחובות קבע שעל סוחר רכב חלה אחריות מוגברת לבדוק האם המידע שהוא מוסר ללקוחותיו הינו אכן נכון ואם הוא לא עשה כן הוא לא יכול לבוא בטענות לגורם שממנו נקנה הרכב.

מדובר בתביעה שהגיש אדם אשר רכש רכב מסוכנות רכב ולאחר מכן התברר לו כי הרכב נסע 50,000 ק``מ יותר ממה שנמסר לו וכי לרכב היו 4 בעלים ולא 2. לאור זאת, הגיש רוכש הרכב תביעה לפיצויים נגד הסוכנות.

הסוכנות טענה כי כך היא קנתה את הרכב ולכן הגישה הודעה לצד שלישי נגד חברת השכרת הרכב ``שלמה`` שממנה היא רכשה את הרכב ואילו ``שלמה`` הגישה הודעה לצד רביעי נגד האדם שממנו היא קנתה את הרכב.

בית המשפט קבע כי על סוחר רכב חלה אחריות מוגברת להציג את פרטי הרכב לקונה בצורה מלאה ולכן חלה עליו חובה לבדוק את הפרטים אשר מסר לו הגורם שממנו רכש את הרכב או לכל הפחות ליידע את הקונה שהמידע לא נבדק.

בית המשפט ציין כי גם אם סוחר הרכב משמש מעין צינור להעברת הרכב, עדיין מדובר בגורם מקצועי שעליו לבדוק את אמינות המידע שנמסר לו על-ידי הגורם שמכר לו את הרכב.

במקרה זה, מאחר ולא הוכח כי סוכנות הרכב ביצעה בדיקות כלשהן לרכב לאחר רכישתו מן הגורם אשר מסר לה את הרכב, הרי שמלוא האחריות לפצות את התובע חלה עליה וההודעות לצד שלישי ולצד רביעי נדחו.


בעבר דיווחנו כי בית משפט השלום בתל-אביב חייב את בעלי חברת הרכבים ``סנטר קאר`` לפצות ב-50 אלף ש``ח בני זוג אשר רכשו מהחברה רכב שהוצג להם בעת הרכישה כ``מצוין``, ובדיעבד התברר כי מצבו שונה לחלוטין מן המצג אשר הוצג בפניהם.