פסיקה בתאונות דרכים מישראל | 01/08/2011
א` 29492-10-10 (מחוזי באר-שבע) שרביט נ` מטרודן בע``מ ואח`
כב` השופטים דברת, ברקאי וואגו  :מחבר
תאריך: 17.07.2011
א' 29492-10-10
בית המשפט המחוזי בבאר-שבע
כב' השופטים דברת, ברקאי וואגו
אסתר שרביט נ' מטרודן בע"מ ואח'
 
 
עובדות:
המערערת המתינה בתחנת אוטובוס יחד עם בעלה. כאשר הגיע האוטובוס לתחנה, נוצר תור של אנשים אשר ביקשו לעלות על האוטובוס. אחד הנוסעות שעמדו בסמוך לתובעת נדחפה וכתוצאה מכך נפלה המערערת ונחבלה בידיה.
המערערת הגישה לבית משפט השלום בקרית גת תביעה לפיצויים מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, אך בית המשפט דחה את התביעה וקבע כי לא מדובר בתאונת דרכים.
לאור זאת, הגישה המערערת את ערעורה זה לבית המשפט המחוזי בבאר-שבע והשאלה שעמדה על הפרק היא האם נפילת המערערת עקב דחיפתה על-ידי נוסע אחר מהווה תאונת דרכים או לא.
 
נקבע:
בית המשפט דחה את הערעור וקבע כי בעת נפילת המערערת היא הייתה בשלב ההכנות לקראת העלייה לאוטובוס ולא בעלייה עצמה ולכן אין המדובר באחד מן השימושים אשר מוגדרים בחוק. כאשר אדם נדחף לפני שעלה לאוטובוס ולפני שנוצר בכלל מגע פיזי בינו ובין האוטובוס, הרי שלא מדובר בכניסה לרכב אלא בשלב ההכנה לכניסה כאמור, סיכון אשר אינו מכוסה במסגרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים וממילא המקרה הנדון אינו מהווה תאונת דרכים.
בית המשפט הוסיף וקבע, כי יש לצמצם את הגדרת המונחים עלייה וירידה מרכב, אשר מהווים תאונת דרכים בהתאם לחוק, למשמעותם בעיני האדם הסביר ולא לכלול בהם אפשרויות נוספות מעבר למשמעות הרגילה של המונחים, כמו למשל פגיעה עקב דחיפה בתור לאוטובוס.
פסק הדין ניתן פה אחד והמערערת אף חויבה בהוצאות של 10,000 ש"ח.