מאמרים בתאונות דרכים ואופנועים מישראל | 13/06/2010
מה עושים מיד אחרי תאונת אופנוע - כדי לקבל פיצוי הולם ?
מערכת נזק  :מחבר

הקדמה- מדוע תאונת אופנוע מסוכנת יותר מתאונת דרכים רגילה


במהלך השנים האחרונות ישנה מגמת עלייה בהרוגים בתאונות דרכים במיוחד כאשר מדובר בתאונת אופנוע. לפי הנתונים אשר התפרסמו ברשת האינטרנט, כמחצית מכלל רוכבי אופנוע מעורבים בתאונה קטלנית הכוללת התנגשות ברכב אחר. תאונת אופנוע הינה יותר מסוכנת מתאונת דרכים רגילה בה מעורבים שני רכבים משום שלרוכב האופנוע אין מספיק אמצעי מיגון על מנת להגן על גופו ולכן תאונת אופנוע הינה קשה יותר וגורמת לנזקים (בעיקר לרוכב האופנוע) קשים יותר. אך האשם אינו רלוונטי כאשר אנשים נהרגים בתאונות אופנוע. המציאות היא שהדבר תלוי בנו הנהגים ובמיוחד ברוכבי האופנועים להישאר מחוץ לתאונות.


ממה נובעים הסיכונים לתאונת אופנוע?


תאונת אופנוע לרוב נגרמת עקב חוסר תשומת לב בכביש על ידי נהגי המכוניות ועקב פזיזותם וחוסר סבלנותם של רוכבי אופנוע. כמובן שיש גם גורמים חיצוניים אשר יכולים לגרום ולהשפיע על תוצאת תאונת אופנוע. אך לפני הכל כאשר נהג נוהג במהירות רבה מעל המותר הסיכוי להתרחשות תאונת אופנוע הולך וגדל ועל כן על רוכבי אופנוע להקפיד לשמור על חוקי הדרך ולנהוג בהתאם להם.


כמו כן תנאי מזג האוויר הם גורם המשפיע על התרחשות תאונת אופנוע. כאשר הכביש רטוב וחלק הסיכוי לתאונת אופנוע גדל ולכן יש להיזהר ואף להקפיד לא לצאת מהבית או ממקום העבודה כאשר תנאי מזג האויר אינם מאפשרים זאת (כאשר הכביש רטוב וישנה סכנת החלקה).


סיבה נוספת בעקבותיה יכולה להיגרם תאונת אופנוע, היא כאשר רוכב האופנוע עייף או מצוי תחת השפעת אלכוהול או סמים. זהו המצב המסוכן ביותר משום שרוכב האופנוע אינו יכול להבחין נכון במצבים אפשריים מסוכנים בכביש. תאונת אופנוע מאוד אופיינית להתרחש בצמתים ובסמוך לרמזורים כאשר נהגי הרכבים האחרים בולמים ואינם מבחינים ברוכבי אופנוע אשר נמצאים בצידי הכביש. זהו מצב המיועד לתאונת אופנוע ולכן על רוכב אופנוע להיות מפוכח דיו בכדי להבחין במכוניות הפונות והבולמות.


מהן הדרכים למנוע תאונת אופנוע?


אם כן, רכיבה על אופנוע היא פעילות מסוכנת שכן התוצאות יכולות להיות חמורות הרבה יותר מאשר בתאונת דרכים רגילה בה מעורבים מכוניות. תאונת אופנוע יכולה להוביל לפגיעה חמורה או מוות. להלן כמה דרכים מומלצות בכדי למנוע תאונת אופנוע או לפחות בכדי לצמצם את הפגיעה אם קורת חס וחלילה תאונת אופנוע:


1.  לבישת בגדים בולטים במיוחד בכביש (במיוחד בלילה)- לבישת בגדים בולטים, מעיל ומכנסיים עם מחזירי אור או לחילופין בצבע בולט, שלא יתמזגו עם החושך בלילה, יכולה לגרום לכך שהמכוניות האחרות בכביש יבחינו ברוכבי אופנוע וימנעו מלבצע פניות פזיזות בכביש ללא הבחנה.

2. לתקשר עם נהגים בכלי רכב אחרים בכביש באמצעות אורות ואותות (אור בלם ומיקום בנתיב בכביש)- דרך יעילה נוספת למנוע תאונת אופנוע היא לגרום לשאר הנהגים להבחין ברוכב אופנוע. בכך הנהג מודע לכך שישנו אופנוע בכביש ולא "יזגזג" בין הנתיבים.  

3. לשמור על מרחק נאות מהרכבים מלפנים- כך כאשר ירצו לעקוף את רוכב האופנוע ידעו כי הוא שומר על נתיב מסוים בכביש, לחילופין כאשר רוכב אופנוע רוצה לבצע עקיפה כלי רכב אחרים יכולים לדעת כי הוא מצוי שם כמו כל רכב רגיל. ישנה סכנה רבה כאשר רוכב אופנוע "משתתף" הנתיב בכביש עם כלי רכב אחר.  

4. לסרוק 10 עד 15 שניות קדימה בכביש כדי שרוכב האופנוע יוכל להימנע מסיכונים פוטנציאליים- דרך זו נכונה גם לנהגי הרכבים, בכביש עליכם להיות ערניים ודרוכים לכל מצב אפשרי, לפעמים יתכנו מקרים אשר אינם צפויים ולכן חשוב להסתכל קדימה ולראות את המשך הדרך כדי להתמודד עם כל מצב אפשרי.


תאונות אופנוע - לסיכום

תאונת אופנוע היא מכת מדינה כיום, היא נמצאת במגמת עלייה עם השנים וכמו כן התוצאות מתאונת אופנוע קשות בהרבה מתאונת דרכים רגילה. תאונת אופנוע יכולה לגרום לרוכב אופנוע פציעות קשות יותר וחמורות מאשר הנהג הנמצא בתוך מכונית. כמו כן הפגיעה של אופנוע על ידי מכונית היא חזקה יותר ולכן יותר תאונת אופנוע הן קטלניות. ישנן דרכים רבות למנוע תאונת אופנוע, בין אם ללבוש אמצעי מגן ובין אם להיזהר בכביש ולהימנע מנהיגה פזיזה אשר יכולה לגרום לתאונת אופנוע קטלנית. בתור רוכבי אופנוע עליכם להיות זהירים פי כמה מנהגי הרכבים, אך אין הזהירות פותרת אתכם, שכן גם נהגי הרכבים צריכים להבחין ברוכבי אופנוע ולנהוג כראוי על מנת לצמצמם תאונות דרכים בכבישים.