פסיקה באחריות, רשלנות והתרשלות ורשלנות מישראל | 22/03/2010
ת.א. 3114/05 (שלום ירושלים) ארז עדוי נ` עיריית ירושלים ואח`
כב` השופט כרמי מוסק  :מחבר
תאריך: 30.12.2009
א'3114/05
בית משפט השלום בירושלים
כב' השופט כרמי מוסק
ארז עדוי נ' עיריית ירושלים ואח'
 
עובדות:
מדובר בתביעה לפיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לתובע בהיותו קטין, בעת שנפל לבור בגובה של 6 מטרים לאחר שהסתנן לאיצטדיון טדי בירושלים.
בהיותו בן 15.5, הגיע התובע לאיצטדיון טדי בכדי לצפות במשחק כדורגל של בית"ר ירושלים. התובע הבחין בפתח בחומה שמקיפה את האיצטדיון והסתנן למגרש דרך הפתח. לאחר שהלך כמה מטרים נפל לבור עמוק ואיבד את הכרתו.
התובע הגיש תביעה לפיצויים נגד עיריית ירושלים וחברת הביטוח שלה, בטענה שפגיעתו נגרמה בשל רשלנות העירייה אשר לא טרחה לחסום את הפתחים בחומה או להציב שלטי אזהרה.
הנתבעות טענו כי לא הייתה כל רשלנות מצידן וכי מי שאשם באירוע הוא התובע עצמו, אשר הסתנן למגרש שלא כדין. העירייה גם הגישה הודעה לצד שלישי נגד הורי הקטין ונגד משטרת ישראל.
 
נקבע:
בית המשפט קבע כי במקרה זה, האפשרות שקטינים ייכנסו דרך הפתחים ויפלו לתוך הפיר, היא בגדר אפשרות שעל העירייה היה לצפות, מה עוד שהתרחש בעבר מקרה דומה במגרש והעירייה לא עשתה דבר בעניין. 
לאור זאת, קבע בית המשפט כי העירייה התרשלה בכך שלא מנעה את הכניסה דרך הפתחים ולכן עליה לפצות את הקטין.
בית המשפט קבע עוד כי לאור התנהגותו של הקטין אשר ניסה להסתנן שלא כדין למגרש, יש להטיל עליו אחריות תורמת לאירוע בשיעור של 25%.
עוד קבע בית המשפט כי אין להטיל אחריות על הורי הקטין וכן על המשטרה.
לעניין הנזק, בהתאם לנכות אורתופדית לצמיתות בשיעור של 5%, פסק בית המשפט פיצוי בסך של 114,000 ש"ח, מתוכם סך של 60,000 ש"ח בגין כאב וסבל, ולאחר ניכוי 25% אחריות תורמת נפסקו לתובע 85,000 ש"ח, בצירוף שכר טרחה והוצאות משפט.